Haberler

YEDEK PARÇA SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

28 Ağustos 2021, Cumartesi, 11:37

Otomobil sektörü içerisinde gerek donanım gerek tasarım olarak birçok farklı araç bulunmaktadır. Üstün teknolojik sistemlerle donatılsa da zaman içerisinde arızalanma meydana gelebilmektedir. Bu noktada değişim yapılması gereken parçalar için yedek parça seçimi oldukça önemlidir. Aracınızın iyi bir performans göstermesi için seçilen parça araç ile uyumlu olması gerekmektedir. Aynı şekilde birçok farklı dikkat edilmesi gereken durum söz konusudur. Peki, yedek parça seçerken nelere dikkat edilmeli?

Detaylı Bilgi

ARAÇ PERİYODİK BAKIMINDA 5 ÖNEMLİ NOKTA

14 Temmuz 2021, Çarşamba, 15:40

Aracınızın markası ve modeli ne olursa olsun her araç, periyodik bakıma ihtiyaç duyar. İster sıfır araç isterseniz de ikinci el araç alın; periyodik araç bakımının yapılması, yüksek performans ve araç ömrünün uzun olması için önemlidir. Araç periyodik bakımı üzerinden farklı etkenler baz alınmaktadır. Küçük araçlarda km hesabı yapılırken; iş makinelerinde çalışma saatleri etkileyici unsurdur. Çalışma saati dolan veya km belli bir oranı aşan araçların periyodik bakımının yapılmaması durumunda aracın bazı aksamlarında sorun çıkması ve trafik kazaları kaçınılmazdır. Sürüş güvenliğiyle beraber araç performansına olumlu katkıda bulunan oto periyodik bakımı ile ilgili 5 önemli detayı bir araya getirdik.

Detaylı Bilgi

YAZ LASTİKLERİ BAKIMINA DİKKAT

16 Haziran 2021, Çarşamba, 10:25

1 Nisan'dan itibaren uygulaması sona eren kışlık araç lastikleri, bu dönemden itibaren yerini yazlık lastiklere bırakacak. 25 yıllık ön düzen rot balans lastik ustası olan Hayrettin Şengider, araç sürücülerine yaz dönemi için hazırlanan lastiklerin bakım ve kontrolünün yapılması konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Havaların ısınması ve 1 Nisan itibari ile uygulamasına son verilen kışlık araç lastikleri, bu ay itibari ile yerini yazlık lastiklere bırakacak. Sürücülerin Nisan ayı itibari ile araçlarına taktıracakları yazlık lastiklerin, bakım, rot ve balans ayarları önem arz ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ön Düzen Rot Balans Lastik Ustası Hayrettin Şengider, güvenlik ve yakıt tasarrufu açısından yazlık ve kışlık lastik değişimlerinin zamanında yapılması gerektiğini söyledi. Şengider, "Mevsimine göre, Eskişehir'in durumuna göre, hem güvenliğimiz açısından hem de çevremizdekilerin güvenliği açısından takmamız lazım ortalama Aralık başı kış lastiklerini takmamız gerekiyor. Yaz lastiklerini kanuna göre, 1 Nisan'da takılması gerekli. Tabi ki Eskişehir'in hava şartlarına göre bu biraz daha uzayabiliyor. Kış lastiği yazın takılırsa, araç için farklı sıkıntılar meydana getirir. Bu sıkıntıların başında ise, yakıt tasarrufumuz olmaz, aracın benzin tüketimi daha fazla olur" şeklinde konuştu. Şengider, değişim için gelen sürücülerin lastik standartlarına uygunluğuna baktıklarını ifade ederek, "Yaz lastiği takılmadan önce, biz ustalar olarak lastiklerin dişlerini ölçüyoruz. Lastik dişi yasal sınırda olmalı, bunun dışında lastikteki çatlak ve son kullanım tarihine de onlara önem veriyoruz. Lastiğimizin diş milimetre ölçümü 1,6 ve 2 milimetrenin altına düşmemişse aracın lastiğini takıyoruz, çünkü uygun sınırda olmayan lastik dişleri herhangi bir ani durumda fren mesafesini uzatır, bu da küçük hataları büyük kazalara dönüştürür. Tabii ki bu lastikleri takarken özel makinamızla ilacıyla birlikte lastiğe zarar vermeden takıp, aracın yolda titreme yapmadan rahat ve güvenli bir şekilde şoförümüzün seyahat edebilmesi için balans ayarını yaparak teslim ediyoruz" diye konuştu. Ayrıca Ön Düzen Rot Balans Lastik Ustası Hayrettin Şengider, takılan lastiklerde uygun hava basıncının uygulanmasına da vurgu yaparak, "Bununla birlikte lastiklere uygun basınç olması şartı vardır. Her lastiğin kendine özgü ve lastiğin çapına göre basınç hava değerleri vardır bunları da düzgün ayarlanması gerekir. Mesela bir aracın 30 pc olması gerekirken, 20 pc'lik hava ile 1 yıl boyunca devam edilir ise, bu bir depo benzine mal olabilir. Yine lastik havalarının doğru ayarlanmaması kazalara da sebep olabiliyor. Ayrıca insanlar araç lastiklerinin değişimini uzman kişilerce yapması gerekir çünkü lastikler, bazı bilinçsiz kişilerce takıldığı zaman lastiklerin yanaklarına zarar verebiliyor. Yanakları zarar gören lastiklerde ise, patlama riski yükselmektedir. Ayrıca lastiklerin 30 bin ile 40 bin kilometre yol yaptıktan sonra değişmesi gerekiyor" dedi.

Detaylı Bilgi

ANTİFİRİZ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

11 Mayıs 2021, Salı, 15:30

Öncelikle antifiriz kullanımında mutlaka aracınızın ya da bakım el kitaplarındaki önerileri dikkate almalısınız. Piyasada çeşitli marka ve isimler altında, çok ucuz fiyata antifiriz bulabilmek mümkündür. Bunlar, norma antifirizlerin yarı fiyatına dahi satabilmektedir. Ancak bu antifirizlerin içeriklerinde deniz suyu, asit, tuz ve kalsiyum gibi aşındırıcı maddeler bulunabilmektedir. Bu maddeler radyatör, silindir kapağı ve kalorifer peteklerinde çürümelere, aşınmalara ve delinmelere sebebiyet vermektedir. Tasarruf amacıyla alınan ucuz antifirizler, masraflı hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, antifiriz alırken dikkatli olunmalı ve imalatçı adı, adresi ve içeriği ambalajında yazmayan, araç üreticisi tarafından belirtilen özelliklere uymayan ve piyasa fiyatının çok altında satılmakta olan antifirizlerden özellikle kaçınılmalıdır.

Detaylı Bilgi

İNTERNET SİTEMİZ YAYIN HAYATINA BAŞLAMIŞTIR

19 Şubat 2021, Cuma, 16:06

nizamyedekparca.com internet sitemiz yayına açılmıştır... Tablet, telefon ve bilgisayarlarda sorunsuz çalışan internet sitemiz yayına girmiştir. İnternet sitemizi sizlere sunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Amacımız mesleki bilgi ve tecrübe paylaşımını biraz olsun çoğaltmak ve eksikleri kapatmaktır. nizamyedekparca.com sizlere hizmet verebilmek adına yoğun çalışmalar sonucunda 09.09.2016 'de yayın hayatına başlamıştır. İçeriklerin, sizlerinde desteğiyle çoğalmasını umut ediyoruz ve sizlere faydalı olabilecek şekilde gelişmesini diliyoruz.

Detaylı Bilgi

muhasebe.nizam@gmail.com

Hafta İçi / Cumartesi : 09:00 - 19:00

Nizam Yedek Parca

Copyright © 2022 | Nizam Otomotiv | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım

Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?