Araç Periyodik Bakımında 5 Önemli Nokta

Araç Periyodik Bakımında 5 Önemli Nokta

Aracınızın markası ve modeli ne olursa olsun her araç, periyodik bakıma ihtiyaç duyar. İster sıfır araç isterseniz de ikinci el araç alın; periyodik araç bakımının yapılması, yüksek performans ve araç ömrünün uzun olması için önemlidir. Araç periyodik bakımı üzerinden farklı etkenler baz alınmaktadır. Küçük araçlarda km hesabı yapılırken; iş makinelerinde çalışma saatleri etkileyici unsurdur. Çalışma saati dolan veya km belli bir oranı aşan araçların periyodik bakımının yapılmaması durumunda aracın bazı aksamlarında sorun çıkması ve trafik kazaları kaçınılmazdır. Sürüş güvenliğiyle beraber araç performansına olumlu katkıda bulunan oto periyodik bakımı ile ilgili 5 önemli detayı bir araya getirdik.

Araç Periyodik Bakımında Kritik Noktalar

Her aracın ihtiyaç duyacağı araç bakımının yetkili ve konusunda uzman araç servisleri tarafından yapılması gerekir. Periyodik bakım tablosu küçük sınıf araçlar için genellikle 10.000-15.000 km arasındadır. Bu km aşan araçların elektronik ve mekanik aksamlarının kontrolden geçerek bakımının yapılması gereklidir. Özellikle fren sistemi bakımı ve araç güvenlik sistemleri bölümünün bakımı kritiktir.

Araç periyodik bakımı için destek aldığınız servis, periyodik bakım çizelgesini baz almalıdır. Araç tipi ve modeline göre bir bakım çizelgesi vardır. Aracın kilometresi, markası ve modeli baz alınarak hazırlanan bu çizelgeler, bakım tarihinin belirlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Zamanında Bakım

Pek çok sürücü araç bakımlarını bir kaza veya arıza durumunda yaptırmaktadır. Oysa, araç henüz arıza yapmadan önce götürülmelidir ki tamir süreci çok daha kısa sürsün. Aracının periyodik bakımını serviste yaptırmayı planlayan kişiler, ilk önce servisle iletişime geçerek periyodik bakım formunu doldurmalıdır. Form sayesinde aracınızın bakımlarında kritik olan noktalar daha kolay tespit edilebilir.

Araç servise götürülüp gerekli işlemler yapıldıktan sonra da bir bakım tablosu verilecektir. Bu tablo sayesinde aracınızın ihtiyacı olan bakımları daha kolay tespit edebilir, bir sonraki bakım sürecini hesap edebilirsiniz.

Kaynak :

Adres: Bağdat Caddesi 1154/1 Sokak No: 17 Ostim Yenimahalle / Ankara

Telefon: 0 (312) 385 57 64 - Faks: 0 (312) 385 44 24
GSM: 0 (535) 040 40 44

http://nizamyedekparca.com - info@nizamyedekparca.com
Hafta İçi / Cumartesi : 09:00 - 19:00

Copyright © 2016 Nizam Otomotiv | Tüm hakları saklıdır.